Заява про встановлення факту проживання особи за певною адресою (зі спадкодавцем) 4.00

Check deal
Перевір свій договір
Пiдписуєте важливий договір? Переконайтеся, що з його підписанням Ви не поставите всі Ваші інтереси в зону ризику!
Скласти цей документ за своїми умовами

До Шевченківського районного суду м. Києва

 • 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 42-А

  Наголошуємо на тому, що справа про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини буде підвідомча суду лише у разі дотримання таких умов:

  -заявник є спадкоємцем померлого спадкодавця;

   

  -у заявника відсутні документи, що підтверджують факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини (згідно з п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України);

   

  -нотаріус відмовив спадкоємцю у видачі свідоцтва про право на спадщину.

   

  Якщо ж заявник попередньо не звертався до нотаріуса для встановлення такого факту в порядку, визначеному нотаріальним законодавством, то заява має бути залишена без розгляду.

   

   

 

Заявник: Крамаренко Інна Валентинівна,

адреса місця проживання: 01032, м. Київ,

вул. Саксаганського, буд. 82 кв. 7,

тел.: (044) 326 65 98

 

Зацікавлені особи: територіальна громада в особі Шевченківської

районної ради м. Києва

адреса: 01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 24

тел. (044) 234 42 08

 

 • ЗАЯВА

  Більш детально про особливості встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем, доказову базу та деякі приклади із судової практику читати Кухарєв О. "Окремі питання прийняття спадщини шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем" за (посиланням);

   

  Б.В. Санін "Встановлення факту проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини" за (посиланням).

 • про встановлення факту проживання зі спадкодавцем

  Зверніть увагу, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

   

  Дивитись Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року за №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за (посиланням).

   

 

01 лютого 2017 р. моя мати, Горбачик Ірина Анатоліївна, померла.

 

Додаток № 1: доказ факту смерті - Копія свідоцтва про смерть Горбачик І.А.

 

14 лютого 2017 року Другою київською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 523 від 14 лютого 2017 року (номер у спадковому реєстрі 46956237)

 

Додаток № 2: доказ відкриття спадкової справи - Копія витягу зі

Спадкового реєстру № 21165361 від 14.02.2017 року.

 

Інформація про заповіт в нотаріальній конторі відсутня, отже спадкування відбувається за законом.

 

У спадщину Горбачик Ірина Анатоліївна залишила двокімнатну квартиру в м. Києві по вул. Саксаганскій, буд. 82, кв. 7, яка належала їй на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу №57/85 від 03.10.2012 року, меблі та особисті речі.

 

Додаток № 3, №4: доказ належності права власності на квартиру - Копія договору

 купівлі-продажу №57/85 від 03.10.2012, Інформаційна довідка з Державного реєстру

речових прав на нерухоме майно № 71176726 від 24.09.2017 р.

 

З 2012 року я, Крамаренко Інна Валентинівна, разом з малолітньою донькою, Крамаренко Яною Олексіївною 20 червня 2011 року народження постійно проживала спільно зі своєю мамою, Горбачик Іриною Анатоліївною, у зазначеній квартирі і продовжую там мешкати після її смерті.

 

18 вересня 2017 року я як спадкоємиця першої черги звернулась до Другої київської нотаріальної контори з проханням видати мені свідоцтво про право на спадщину. Інші спадкоємці відсутні.

 

Додаток № 5: доказ родинних зв'язків між Горбачик І.А. та Крамаренко І.В. -

Копія свідоцтва про народження Крамаренко І.В. №423 від 12.03.1875 року.

 

 • Однак, у Другій київській нотаріальній конторі мені було відмовлено з посиланням на пропуск шестимісячного строку на прийняття спадщини та неможливістю встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, через відсутність належних документальних підтверджень.

 

 • Додаток № 6: доказ відмови нотаріуса — Копія постанови

  Слід зауважити, що у сучасних паспортах у вигляді ID-карт інформація про місце проживання заноситься на електронний чіп, вмонтований в такий паспорт.

   

  Доки не всі державні інституції обладнанні приладами для зчитування електронної інформації, місце проживання можна буде підтвердити випискою про місце реєстрації проживання, що тимчасово видається державною міграційною службою разом із ID-карткою безкоштовно.

 про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

 

 • Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України: «Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї». 

  Серед судів вищих інстанцій на сьогодні немає єдиної позиції щодо розуміння поняття “постійного проживання із спадкодавцем”.

   

  В одних рішеннях судді зазначають, що лише одної реєстрації не достатньо для встановлення факту постійного проживання, якщо це спростовується іншими доказами.

   

  Дивитись Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.01.2015, справа № 6-47211св13 за (посиланням);

   

  Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08.07.2015 справа № 6-14554св15 за (посиланням).

   

  Однак, є й доволі новаторські тлумачення поняття “постійного проживання із спадкодавцем”. В одному із своїх рішень ВССУ зазначає, що спадкоємець (який зареєстрований за місцем проживання спадкодавця), перебуваючи за кордоном все одно вважається таким, що прийняв спадщину навіть, якщо повернувся з відрядження після закінчення строку для її прийняття, не заявив про сам факт її відкриття, та не вчинив жодних юридично значимих дій для прийняття спадщини.

   

  Таким чином, не обов'язково весь час фактично знахидитись за офіційним місцем проживання, достатньо однієї прописки, щоб спадкоємець мав право власності на майно спадкодавця, яке вже було "успадковано" родичами наступних черг, і міг звертатись із позовом про витребування майна із чужого незаконного володіння, тобто з позовом до цих родичів.

   

  Дивитись Постанову Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 листопада 2016р., № 716/309/14-ц за (посиланням).

   

 

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України від 11.12.2003р. № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місцем проживання є житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

 

Факт мого постійного проживання за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 82, кв. 7 - може бути підтверджено:

 

1. медичною карткою стоматологічного хворого № 5234 2017 року Крамаренко Інни Валентинівни, у якій відзначено адресу проживання у м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 82, кв. 7;

 

2. медичною карткою Крамаренко Інни Валентинівни, у якій відзначено адресу проживання хворого у м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 82, кв. 7 (зокрема, у направленні до лабораторії, датованому 04.12.2016 року, довідках про результати аналізів, датованих 04.12.2016 р., 24.01.2017 р. і т. д.);

 

Додаток № 7, № 8: доказ проживання Крамаренко І.В. за зазначеною адресою - Копія медичної

картки стоматологічного хворого; Копія аркушів медичної картки

Крамаренко І.В. з позначенням адреси проживання.

 

3. медичною карткою моєї неповнолітньої доньки Крамаренко Яни Олексіївни, у якій відзначено адресу проживання дитини у м. Київ, вул. Саксаганська, буд. 82, кв. 7 (зокрема, у направленні до лабораторії, датованому 12.10.2016 року, довідках про результати аналізів, датованих 13.12.2016 р., 28.01.2017 р. і т. д.), так як місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає (ст. 29 ЦК України);

 

Додаток № 9: доказ проживання Крамаренко Я.О. за зазначеною адресою - Копія

аркушів медичної картки Крамаренко Я.О. з позначенням адреси проживання.

 

4. квитанціями про оплату комунальних послуг, що споживаються у квартирі № 7 у буд. 82 по вул. Саксаганській у м. Києві за період з 06.09.2015 року по 09.09.2017 року, відповідно до яких платником комунальних послуг є Крамаренко І.В.

 

Додаток № 10: доказ сплати комунальних послуг заявником -

Копії квитанцій про оплату комунальних послуг.

 

5. показаннями свідків:

 

1) Іванченка Олега Павловича, що проживає за адресою: м. Київ, вул. Саксаганська, буд. 82, кв. 2;

 

2) Петришина Ігоря Степановича, що проживає за адресою: м. Київ, вул. Саксаганська, буд. 82 кв. 32.

 

Вказані документи підтверджують факт мого постійного проживання зі спадкодавцем за адресою: м. Київ, вул. Саксаганська, буд. 82, кв. 7 на момент відкриття спадщини. За жодною іншою адресою я не проживаю та на сьогоднішній день не зареєстрована.

 

Встановлення зазначеного факту необхідно для визнання мене спадкоємцем, який прийняв спадщини, і подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч.3 ст.1268 ЦК України.

 

На підставі викладеного, керуючись ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", ст.ст. 256, 257, 258 Цивільного процесуального кодексу України, -

 

ПРОШУ СУД

 

1. Встановити факт мого, Крамаренко Інни Валентинівни, проживання за адресою: м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 18, кв. 7.

При звернені до суду слід ретельно продумувати позовні вимоги, адже, якщо сторона звернеться до суду з проханням про визначення додаткового строку для прийняття спадщини і під час розгляду буде встановлено, що спадкоємець прийняв спадщину у порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК, суди повинні відмовити у задоволенні такої вимоги.

 

Дивитись Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року за №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за (посиланням).

 

 

2. Викликати у якості свідків до зали судового засідання для дачі показань:

 

1) Іванченка Олега Павловича, що проживає за адресою: м. Київ, вул. Саксаганська, буд. 82, кв. 2;

 

2) Петришина Ігоря Степановича, що проживає за адресою: м. Київ, вул. Саксаганська, буд. 82 кв. 32.

 

Додатки:

1. Копія свідоцтва про смерть Горбачик І.А.;

2. Копія витягу зі Спадкового реєстру № 21165361 від 14.02.2017 року;

3. Копія договору купівлі-продажу №57/85 від 03.10.2012;

4. Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 71176726 від 24.09.2017 р.;

5. Копія свідоцтва про народження Крамаренко І.В. №423 від 12.03.1875 року;

6. Копія постанови про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину;

7. Копія медичної картки стоматологічного хворого;

8. Копія аркушів медичної картки Крамаренко І.В. з позначенням адреси проживання;

9. Копія аркушів медичної картки Крамаренко Я.О. з позначенням адреси проживання;

10. Копія паспорта Горбачик І.А.;

11. Копії квитанцій про оплату комунальних послуг;

12. Квитанція про сплату судового збору;

13. Копія заяви із додатками для зацікавленої особи.

 

“14” жовтня 2017 р._______ І.В. Крамаренко

 • Наголошуємо на тому, що справа про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини буде підвідомча суду лише у разі дотримання таких умов:

  -заявник є спадкоємцем померлого спадкодавця;

   

  -у заявника відсутні документи, що підтверджують факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини (згідно з п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України);

   

  -нотаріус відмовив спадкоємцю у видачі свідоцтва про право на спадщину.

   

  Якщо ж заявник попередньо не звертався до нотаріуса для встановлення такого факту в порядку, визначеному нотаріальним законодавством, то заява має бути залишена без розгляду.

   

   

 • Більш детально про особливості встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем, доказову базу та деякі приклади із судової практику читати Кухарєв О. "Окремі питання прийняття спадщини шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем" за (посиланням);

   

  Б.В. Санін "Встановлення факту проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини" за (посиланням).

 • Зверніть увагу, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

   

  Дивитись Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року за №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за (посиланням).

   

 • Достатнім доказом постійного проживання із спадкодавця для нотаріуса є::

  - відмітка у паспорті спадкоємця про реєстрацію його місця проживання;

  - довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

   

  Дивитись Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р., №296/5 за (посиланням).

   

 • Судді Вищих інстанцій дотримуються позиції, що відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч. З ст. 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.

   

  Дивитись Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року за (посиланням);

   

  Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6-24007св14 від 03.09.2014 року за (посиланням).

 • Слід зауважити, що у сучасних паспортах у вигляді ID-карт інформація про місце проживання заноситься на електронний чіп, вмонтований в такий паспорт.

   

  Доки не всі державні інституції обладнанні приладами для зчитування електронної інформації, місце проживання можна буде підтвердити випискою про місце реєстрації проживання, що тимчасово видається державною міграційною службою разом із ID-карткою безкоштовно.

 • Серед судів вищих інстанцій на сьогодні немає єдиної позиції щодо розуміння поняття “постійного проживання із спадкодавцем”.

   

  В одних рішеннях судді зазначають, що лише одної реєстрації не достатньо для встановлення факту постійного проживання, якщо це спростовується іншими доказами.

   

  Дивитись Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.01.2015, справа № 6-47211св13 за (посиланням);

   

  Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08.07.2015 справа № 6-14554св15 за (посиланням).

   

  Однак, є й доволі новаторські тлумачення поняття “постійного проживання із спадкодавцем”. В одному із своїх рішень ВССУ зазначає, що спадкоємець (який зареєстрований за місцем проживання спадкодавця), перебуваючи за кордоном все одно вважається таким, що прийняв спадщину навіть, якщо повернувся з відрядження після закінчення строку для її прийняття, не заявив про сам факт її відкриття, та не вчинив жодних юридично значимих дій для прийняття спадщини.

   

  Таким чином, не обов'язково весь час фактично знахидитись за офіційним місцем проживання, достатньо однієї прописки, щоб спадкоємець мав право власності на майно спадкодавця, яке вже було "успадковано" родичами наступних черг, і міг звертатись із позовом про витребування майна із чужого незаконного володіння, тобто з позовом до цих родичів.

   

  Дивитись Постанову Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2 листопада 2016р., № 716/309/14-ц за (посиланням).

   

 • При звернені до суду слід ретельно продумувати позовні вимоги, адже, якщо сторона звернеться до суду з проханням про визначення додаткового строку для прийняття спадщини і під час розгляду буде встановлено, що спадкоємець прийняв спадщину у порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК, суди повинні відмовити у задоволенні такої вимоги.

   

  Дивитись Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року за №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за (посиланням).

   

   

Про Дом юриста кажуть
"Сьогодні Дом юриста є одним з найсучасніших інноваційних правових ресурсів України"
"Юридичні послуги мають бути доступними кожному. Компанія "Дом юриста" доводить, що все це реально"
"Це перший сервіс, який полегшить роботу юристам та допоможе людям з легкістю складати заяви до різних державних органів"