Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів 4.00

Check deal
Перевір свій договір
Пiдписуєте важливий договір? Переконайтеся, що з його підписанням Ви не поставите всі Ваші інтереси в зону ризику!
Скласти цей документ за своїми умовами

Київський районний суд м. Харкова

61168, м. Харків, вул. Валентинівська, 7 б

 

 

 

Позивач:                                               Пушка Ігор Дмитрович, 20.08.1953 р.н.

мешкаю за адресою: м. Харків, вул. Миру, буд. 12

 

адреса для судових повідомлень: м. Харків,

вул. Госпітальна, буд. 19,

тел. 057 771 03 00

 

 

Відповідач:                                            Ліщина Юлія Петрівна, 20.07.1988 р.н.

зареєстрована за адресою: м. Луганськ, вул.Олександрівська,

буд. 14, кв. 3, засіб зв'язку невідомий

 

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору:  УПРАВЛІННЯ СЛУЖБ У СПРАВАХ ДІТЕЙ

ДЕПАРТАМЕНТУ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

за місцезнаходженням: 61002, Харківська обл., м. Харків, вул. Чернишевська,

буд. 55, тел. 057 700 03 85

Більше всього питань виникає при зверненні до суду з вказаним позовом прокурора. Вказане викликано тим, що подаючи позов прокурор зазначає себе, як позивача, що діє в інтересах малолітньої або неповнолтіньої дитини, що залишилась без батьківської опіки. Однак в даному випадку судам треба мати на увазі, що хоча ст. 165 СК прокурору надано право звернення до суду з позовом по вказаній категорії справ, однак відповідно до п. 3 Порядку здійснення органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної з захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 - органами опіки та піклування є районні, районні в м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних в містах, сільських, селищних рад, які відповідно до законодавства здійснюють діяльність по наданню статуса дитині - сироті і дитині, позбавленому батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, по захисту особистих, майнових і житлових прав дітей - (посилання).

 

позов пред'явлений в порядку ч. 1 ст. 110 ЦПК України за вибором позивача

 

 

ПОЗОВНА ЗАЯВА

 • про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

  Практика розгляду судами справ, пов'язаних із позбавленням батьківських прав, поновленням батьківських прав, усиновленням, установленням опіки та піклування над дітьми узагальнена Верховним Судом України у відповідному узагальненні від 11.12.2008 року. Дивитися

   

 

Я, Пушка Ігор Дмитрович, є батьком, а Ліщина Юлія Петрівна (далі за змістом “відповідач”) - матір'ю Пушки Марії Ігоревна 13 вересня 2015 року народження.

 

Див. Додаток № 1. Доказ походження Пушки М.І. 13.09.2015 р.н. від Пушка І.Д., Ліщиної Ю.П.

- копія свідоцтва про народження Пушки М.І. серія І ЖД № 533301, виданого 12.02.2016 р.

Відділом держаної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Одеського міського управління юстиції

 

 

Я та відповідач у зареєстрованому шлюбі не перебуваємо, проживаємо окремо.

 

Рішенням Харківської міської ради від 02.06.2016 року № 353 визначено місце проживання Пушки М.І. зі мною, Пушкою І.Д. Наразі дитина проживає разом зі мною, Пушкою І.Д., знаходиться на моєму повному утриманні. Я забезпечую їй належне піклування і догляд.

 

Див. Додаток № 2, 3. Доказ визначення місця проживання Пушки М.І. 13.09.2015 р.н компетентним органом – копія

рішення Харківської міської ради від 01.06.2016 року № 353 про визначення місця проживання.

Доказ місця проживання Пушки М.І. 13.09.2015 р.н. разом з Пушкою І.Д. – копія довідки від 22.06.2016

 

 

 

Так, після народження Пушки М.І. тимчасово мешкала з Ліщиною Ю.П., яка не маючи свого житла проживала у готелі. Протягом відповідного часу Ліщина Ю.П. неналежним чином виконувала свої батьківські обов'язки, внаслідок чого Пушка М.І. за вимогою та умовлянням лікарів була госпіталізована до Багатопрофільного медичного центру (Університетська клініка № 2) ОНМедУ.

Під час перебування у лікарні 04.02.2016 — 14.02.2016 Пушка М.І. був встановлений наступний діагноз: білково-енергетична недостатність І ст., інфекція сечовивідних шляхів, гіпохромна анемія легкого ступня тяжкості. Фактично Пушка М.І. мала досить низьку вагу для свого віку, недостатній розвиток для свого віку та загальний стан середнього ступеня тяжкості.

 

Див. Додаток № 4, 5, 6. Доказ госпіталізації дитини за умовлянням лікарів — рапорт поліції

Докази встановлення діагнозу Пушки М.І. - копія довідки № 567 Багатопрофільного медичного центру

(Університетська клініка № 2) ОНМедУ від 24.03.2016 та епікризу № 721

 

 

З 14.02.2016 року за моїм зверненням Пушка М.І. перебуває під наглядом фахівців КЗОЗ “Харківська міська дитяча поліклініка № 27”. Так, відповідно до довідки № 476 від 16.04.2016 КЗОЗ “Харківська міська дитяча поліклініка № 27” Пушка М.І. прибула з м. Одеса у супроводі батька, з яким наразі мешкає за адресою: м. Харків, вул. Миру, буд. 12, та який забезпечує їй належне виховання та догляд.

 

Див. Додаток № 7. Доказ перебування Пушки М.І. на медичному обліку в КЗОЗ “Харківська міська дитяча поліклініка № 27”

- копія довідки № 476 від 15.04.2016 КЗОЗ “Харківська міська дитяча поліклініка № 27”

 

 

За час проживання у готелі щодо Ліщиної Ю.П. було складено два протоколи про притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП внаслідок вчинення у громадських місцях сварки, у ході якої відповідач висловлювалась нецензурними словами, погрожувала третім особам тілесною розправою, завдала шкоду майну третіх осіб (кидала пляшки зі напоями в напрямку людей, шкодила меблі в номері), зокрема, в присутності Пушки М.І. Наразі відповідні матеріали знаходяться на розгляді в місцевому суді та не можуть бути фактично розглянуті внаслідок відсутності інформації про місце проживання Ліщиної Ю.П.

 

Див. Додаток № 8, 9. Доказ аморальної поведінки Ліщиної Ю.П. - копії матеріалів ЖЄО № 47202 від 26.10.2015, ЖЄО № 2314 від 04.02.2016

 

 

Таким чином, відповідач під час спільного проживання з дитиною ухилялась від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини: неналежно харчувалась під час грудного годування, неналежно слідкувала за гігієною дитини, не зверталась вчасно до лікарів за наслідком захворювання дитини, що призвело до погіршення фізичного стану дитини, негідно поводила себе в присутності дитини.

 

Після переїзду Марії до батька Ліщина Ю.П. вибула з тимчасового місця проживання — готелю “Marrione” в м. Одесса.

В місті Харкові чи Харківській області, де тимчасово мешкала до цього, місце свого проживання не реєструвала.

При цьому, приймання поштових відправлень до м. Луганська (де як відомо позивачу остання була зареєстрована) тимчасово не здійснюється.

Наразі місце перебування (проживання) Ліщиної Ю.П. невідоме.

 

Див. Додаток № 10. Доказ вибуття Ліщиної Ю.П. з готелю “Marrione” в м. Одесса — копія конверту

Див. Додаток № 11. Доказ відсутності реєстрації Ліщиної Ю.П. в м. Харків, Харківській області —

копія адвокатського запиту з відміткою уповноваженого на реєстрацію місця проживання органу

Див. Додаток № 12. Доказ тимчасового неприймання поштових відправлень до м. Луганськ —

копія листа від 26.04.2016 № 7?14-180

 

 

Фактично після відібрання дитини від відповідача, остання ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини: до дитини не навідується, фізичним та психічним здоров'ям не займається та не цікавиться, жодних контактів з дитиною не здійснює.

 

Під час визначення місця проживання дитини відповідач участі не брала. Згоди на виїзд дитини за межі України для оздоровлення та розширення кругозору отримати не вдалось, з огляду на що спір було вирішено в судовому порядку без участі відповідача.

 

Див. Додаток № 13. Доказ надання згоди на виїзд дитини за межі України в судовому порядку без участі відповідача —

копія заочного рішення Київського районного суду м. Харкова від 17.09.2016 року по справі № 521/10005/16-ц

 

 

Ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини відповідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України є підставою для позбавлення батьківських прав.

 

 

Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

 

Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини визначені ст. 150 Сімейного кодексу України, серед яких також, батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, батьки зобов'язані поважати дитину.

Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.

 

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 N 3 “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками.

 

 

Позбавлення батьківських прав є, з одного боку, засобом захисту прав дитини, а з другого - заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують свої батьківські обов'язки стосовно дитини.

 

За таких обставин позбавлення батьківських прав не є порушенням прав такого з батьків, оскільки згідно з ч. 1 ст. 168 Сімейного кодексу України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною. Суд може дозволити разові, періодичні побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров'ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи.

 

Крім того, в порядку ч. 1 ст. 169 Сімейного кодексу України якщо змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав,  мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

 

При цьому, вирішуючи спір, суд має першочергово виходити саме з прав та інтересів дитини.

 

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року ( далі — Конвенція) , в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

 

Європейський суд з прав людини (рішення у справі "Хант проти України" від 07.12.2006, рішення у справі Olsson v. Sweden (N 2) від 27.11.1992) нагадує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до  найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

 

Рішення Європейського Суду з прав людини згідно з статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» мають в Україні значення джерела права.

 

 

 

2.

За ч. ч. 2 і 3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

В силу ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Таким чином, вимогами закону унормовано відповідальне ставлення батьків до своїх батьківських обов'язків.

 

З метою виховання у Ліщиної Ю.П. почуття поваги та відповідальності щодо Пушки М.І. вважаю за необхідне застосувати до останньої “виховні” заходи у вигляді стягнення аліментів на утримання дитини. Беручи до уваги той факт, що Ліщина Ю.П. є жінкою працездатного віку, керуючись ст. 181, ст. 182, ч. 1 ст. 184 СК України обґрунтованим вважаю визначити аліменти у розмірі 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку[1].

Відповідно до ст. ст. 3, 18 Конвенції про права дитини, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, п. 2 ч. 1 ст. 164, ст. 181, ст. 182, ч. 1 ст. 184 Сімейного кодексу України та ч. 1. ст. 165 Сімейного кодексу України, згідно з якою право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має, зокрема, один з батьків, ч. ч. 2 і 3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», керуючись ст. 3, ч. 1 ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України:

 

 

ПРОШУ СУД:

 

позбавити Ліщину Юлію Петрівну (24.09.1989 р.н., м. Луганськ, вул.Олександрівська, буд. 14, кв. 3) батьківських прав щодо Пушки Марії Іванівни 26 вересня 2015 року народження,

 

стягнути з Ліщиної Юлії Петрівни (24.09.1989 р.н., м. Луганськ, вул. Олександрівська, буд. 14, кв.3) на користь Пушки Ігоря Дмитровича (29.07.1959 р.н. зареєстрованого за адресою: м. Харків, вул. Миру, буд. 12) аліменти на утримання Пушки Марії Дмитрівни 13 вересня 2015 року народження у розмірі 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця починаючи з 01.11.2016 року до досягнення нею повноліття.

 

 

Додатки:

 

1) копія свідоцтва про народження Пушки М.І. серія І ЖД № 533301, виданого 12.02.2016 р. Відділом держаної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Одеського міського управління юстиції (1 арк.);

2) копія рішення Харківської міської ради від 01.06.2016 року № 852 про визначення місця проживання (1 арк.);

3) копія довідки від 22.06.2016 (1 арк.);

4) рапорт поліції (3 арк.);

5) копія довідки № 867 Багатопрофільного медичного центру (Університетська клініка № 2) ОНМедУ від 24.03.2016 (1 арк.);

6) копія епікризу № 621 (1 арк.);

7) копія довідки № 576 від 15.04.2016 КЗОЗ “Харківська міська дитяча поліклініка № 23” (1 арк.);

8) копії матеріалів ЖЄО № 31803 від 26.10.2015 (6 арк.),

9) копії матеріалів ЖЄО № 2134 від 04.02.2016 (8 арк.),

10) копія конверту (1 арк.);

11) копія адвокатського запиту з відміткою уповноваженого на реєстрацію місця проживання органу (1 арк.);

12) копія листа від 26.04.2016 № 7?14-180 (1 арк.);

13) копія заочного рішення Київського районного суду м. Харкова від 07.09.2016 по справі № 646/10006/16-ц (2 арк.).

 

 

 

 

[1]     Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про державний бюджет України на 2016 рік” установлено у 2016 році прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня 2016 року - 1167 гривень, з 1 травня - 1228 гривень, з 1 грудня - 1313 гривень.

 • Більше всього питань виникає при зверненні до суду з вказаним позовом прокурора. Вказане викликано тим, що подаючи позов прокурор зазначає себе, як позивача, що діє в інтересах малолітньої або неповнолтіньої дитини, що залишилась без батьківської опіки. Однак в даному випадку судам треба мати на увазі, що хоча ст. 165 СК прокурору надано право звернення до суду з позовом по вказаній категорії справ, однак відповідно до п. 3 Порядку здійснення органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної з захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 - органами опіки та піклування є районні, районні в м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних в містах, сільських, селищних рад, які відповідно до законодавства здійснюють діяльність по наданню статуса дитині - сироті і дитині, позбавленому батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, по захисту особистих, майнових і житлових прав дітей - (посилання).

 • Практика розгляду судами справ, пов'язаних із позбавленням батьківських прав, поновленням батьківських прав, усиновленням, установленням опіки та піклування над дітьми узагальнена Верховним Судом України у відповідному узагальненні від 11.12.2008 року. Дивитися

   

 • Про особливості судового захисту в справах про позбавлення батьківських прав див.: О.Духовна. Позбавлення батьківських прав: особливості судового захисту  

 • Більш детально про проблемні аспекти та практику застосування підстав позбавлення батьківських прав див.: Труба В.І. Проблемні питання правових підстав позбавлення батьківських прав   

   

   

Про Дом юриста кажуть
"Сьогодні Дом юриста є одним з найсучасніших інноваційних правових ресурсів України"
"Юридичні послуги мають бути доступними кожному. Компанія "Дом юриста" доводить, що все це реально"
"Це перший сервіс, який полегшить роботу юристам та допоможе людям з легкістю складати заяви до різних державних органів"