Справи про оскарження податкового повідомлення-рішення 4.00

Check deal
Перевір свій договір
Пiдписуєте важливий договір? Переконайтеся, що з його підписанням Ви не поставите всі Ваші інтереси в зону ризику!
Скласти цей документ за своїми умовами

Правові норми, що підлягають застосуванню при вирішенні спору

 • ст. 56, ст. 102 Податкового кодексу України

  Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

  У разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Узагальнена судова практика, правові позиції судів вищих інстанцій

- рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" (в частині необхідності дотримання судами правила вирішення колізій у податковому законодавстві на користь платника)

 • - Листи Вищого адміністративного суду від 01.11.2011 № 1935/11/13-11, від 02.06.2011 року N 742/11/13-11

  З повним текстом Листа Вищого адміністративного суду від 01.11.2011 №?1935/11/13-11 можна ознайомитись за (посиланням), від 02.06.2011 року N 742/11/13-11 - (посиланням).

Підсудність

за вибором позивача

- за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або - за місцезнаходженням відповідача, крім виключної підсудності (ст. 25 КАС України)

Судова практика в частині підсудності справ неоднозначна, оскільки інколи суди приходять до висновку, що ППР не є актом індивідуальної дії. Наприклад, (посилання)

Ставка судового збору

для юридичної особи, суб'єкта власдних повноважень - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

для фізичної особи та фізичної особи — підприємця - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Умовою для зменшення/відстрочення/розстрочення чи звільнення від судового збору є майновий стан сторони, що вбачається як із спеціального роз’яснення Вищого адміністративного суду України, що надане в Постанові Пленуму № 2 від 23.01.2015 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (посилання).

Позивач

платник податків та зборів

Відповідач

орган доходів та зборів, що самостійно визначив грошове зобов'язання платнику податків та зборів

Предмет доказування

 • - факт протиправності рішення,

  В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

в залежності від обставин справи, наприклад, у разі встановлення актом перевірки “нереальності” здійснення господарських операцій (поставка):

- рух активів у процесі здійснення господарської операції,

- установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції,

- установлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.

 • Крім того, слід підтвердити дотримання платником податків та зборів строку оскарження податкового повідомлення-рішення.

  Податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу платник податків має право оскаржити в суді у будь-який момент після отримання такого рішення з урахуванням строків давності ( 1095 днів) крім виключень визначених п.п. 102.1., 102.2. ПК України.

Примітка

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

 • Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

  У разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

 • З повним текстом Листа Вищого адміністративного суду від 01.11.2011 №?1935/11/13-11 можна ознайомитись за (посиланням), від 02.06.2011 року N 742/11/13-11 - (посиланням).

 • Судова практика в частині підсудності справ неоднозначна, оскільки інколи суди приходять до висновку, що ППР не є актом індивідуальної дії. Наприклад, (посилання)

 • Умовою для зменшення/відстрочення/розстрочення чи звільнення від судового збору є майновий стан сторони, що вбачається як із спеціального роз’яснення Вищого адміністративного суду України, що надане в Постанові Пленуму № 2 від 23.01.2015 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (посилання).

 • В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

 • Податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу платник податків має право оскаржити в суді у будь-який момент після отримання такого рішення з урахуванням строків давності ( 1095 днів) крім виключень визначених п.п. 102.1., 102.2. ПК України.

   

Про Дом юриста кажуть
"Сьогодні Дом юриста є одним з найсучасніших інноваційних правових ресурсів України"
"Юридичні послуги мають бути доступними кожному. Компанія "Дом юриста" доводить, що все це реально"
"Це перший сервіс, який полегшить роботу юристам та допоможе людям з легкістю складати заяви до різних державних органів"