Справи про визначення додаткового строку для прийняття спадщини 4.00

Check deal
Перевір свій договір
Пiдписуєте важливий договір? Переконайтеся, що з його підписанням Ви не поставите всі Ваші інтереси в зону ризику!
Скласти цей документ за своїми умовами

 • Правові норми, що підлягають застосуванню при вирішенні спору

  Позови про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті спадкодавців, які померли до 1 січня 2004 року, і спадщина прийнята кимось із спадкоємців, у тому числі шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном (ст. 549 ЦК УРСР) або перейшла до держави на підставі ст. 555 ЦК УРСР, задоволенню не підлягають.

- ст.ст. 1270, 1272 Цивільного кодексу України

Узагальнена судова практика, правові позиції судів вищих інстанцій

 • - постанова Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування»;

  З повним текстом постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» можна ознайомитись за посиланням - (посилання). 

 • - лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року “Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування”

  З повним текстом листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року “Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування” можна ознайомитись за посиланням - (посилання)

Підсудність

за загальним правилом:

за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання фізичної особи або місцем її перебування; за місцезнаходженням юридичної особи (ст. 27 ЦПК України)

у разі наявності в спадковій масі нерухомого майна діє виключна підсудність:

за місцезнаходженням майна або основної його частини (ч.1 ст. 30 ЦПК України)

Ставка судового збору

0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Позивач

- спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини

Відповідач

 • - спадкоємці, які прийняли спадщину

  За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини без звернення до суду з вимогою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

 • - територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини у разі відсутності спадкоємців, які прийняли спадщину, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття

  При розгляді справи про визначення додаткового строку на прийняття спадщини не потрібно залучати нотаріуса, державну нотаріальну контору в якості третіх осіб, адже вони є учасниками правовідносини із спадкування та заінтересованими особами.

Предмет доказування

- факт відкриття спадщини (смерть спадкодавця);

- факт наявності підстав для спадкування (спорідненість осіб тощо) (ст.ст. 1261 — 1266 ЦК України)

- факт пропуску шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини для прийняття спадщини;

 • - факт наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини (знаходження в тривалому відрядженні, тривала хвороба тощо);

- факт обґрунтованої відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину,

- факт відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

- факт приналежність спадкового майна (нерухомо майна) спадкодавцю (для підтвердження підсудності);

Приблизний перелік доказів

- свідоцтво про смерть спадкодавця;

докази наявності підстав для спадкування:

- свідоцтво про шлюб,

- свідоцтво про народження,

- документ, що підтверджує знаходження особи на утриманні померлого тощо;

докази поважної причини пропуску строку для прийняття спадщини:

- медичні довідки;

- довідки про знаходження у відрядженні, про знаходження за кордоном тощо;

- обґрунтована постанова про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину,

- спадкова справа,

- правовстановлюючі документи на нерухоме майно,

- інші документи.

Примітка

1. На підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини спадкоємець повинен у визначений судом строк звернутися до нотаріальної контори та подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.

2. Спадкоємець, який прийняв спадщину в наданий судом додатковий строк, має право звернутися до суду з вимогами про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, якщо спадкоємці, які прийняли спадщину, не дають згоду на внесення нотаріусом за місцем відкриття спадщини цих змін. На підставі рішення суду нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.

 • Позови про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті спадкодавців, які померли до 1 січня 2004 року, і спадщина прийнята кимось із спадкоємців, у тому числі шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном (ст. 549 ЦК УРСР) або перейшла до держави на підставі ст. 555 ЦК УРСР, задоволенню не підлягають.

 • З повним текстом постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» можна ознайомитись за посиланням - (посилання). 

 • З повним текстом листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року “Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування” можна ознайомитись за посиланням - (посилання)

 • За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини без звернення до суду з вимогою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

 • При розгляді справи про визначення додаткового строку на прийняття спадщини не потрібно залучати нотаріуса, державну нотаріальну контору в якості третіх осіб, адже вони є учасниками правовідносини із спадкування та заінтересованими особами.

 • Поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 р.).

 • Суди переважно визнають поважними причинами пропуску строку: тривалу хворобу; перебування спадкоємця тривалий час за межами України; відбування покарання в місцях позбавлення волі; перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України тощо - (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року)

  Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

   

Про Дом юриста кажуть
"Сьогодні Дом юриста є одним з найсучасніших інноваційних правових ресурсів України"
"Юридичні послуги мають бути доступними кожному. Компанія "Дом юриста" доводить, що все це реально"
"Це перший сервіс, який полегшить роботу юристам та допоможе людям з легкістю складати заяви до різних державних органів"